Według najnowszych badań naukowych - jedynym sposobem przywrócenia kontroli mózgu nad mięśniami jest reedukacja motoryczna, czyli ponowna nauka sterowania mięśniami przez mózg i rdzeń. Badacze podkreślają, że najlepszym postępowaniem prowadzącym do regeneracji neuromotorycznej jest jak najwcześniejsze wprowadzenie aktywnego ruchu powiązanego z zadaniem. Bardzo często jest to możliwe jedynie przy użyciu technologii interfejsów nerwowych i biofeedback. Metody te najlepiej ze wszystkich wspomagają proces uczenia motorycznego, między innymi poprzez interaktywny trening polegający na wizualizacji napięcia mięśni na ekranie komputera - połączony z łagodną, specjalną stymulacją mięśni uruchamianą we właściwych momentach. Na zdjęciu obok widać urządzenie MyoPlusPro, które jest głównym elementem interfejsu nerwowego za pomocą którego możemy odpowiednio oddziaływać na układ nerwowy oraz odbierać z niego i z układu mięśniowego informację zwrotną (biofeedback). Urządzenia to umożliwia domową rehabilitację z wykorzystaniem poniższych metod:

ETS

Elektrostymulacja wyzwalana skurczem to jedna z najlepszych technik wspomagających trening uczenia motorycznego - połączenie tFES i sEMG biofeedbacku. Elektrostymulacja nie uruchamia się według stałego wzorca (jak tradycyjna stymulacja stosowana w wielu szpitalach) lecz jest wyzwalana aktywnym ruchem Pacjenta. Jeśli Pacjent wykona odpowiednie zadanie ruchowe (np. minimalne napięcie niedowładnych mięśni powyżej ustalonego progu) wtedy uruchomi się elektrostymulacja o zadanych parametrach. Badania naukowe wskazują, że jest to znacznie lepsza metoda niż zwykła elektrostymulacja. Czytaj więcej...

tFES

Przezskórna elektrostymulacja funkcjonalna zapewnia silne proprioceptywne sprzężenie zwrotne (do mózgu). Nie da się jej zastąpić żadnymi zabiegami manualnymi ponieważ tylko pole elektryczne (lub magnetyczne) jest w stanie przeniknąć przez tkanki i pobudzić płytkę nerwowo-mięśniową w taki sposób aby sztucznie wywołać skurcz tężcowy mięśnia. Dzięki takiemu skurczowi mózg „dowiaduje się” o swoich niedowładnych mięśniach i uruchamia mechanizmy kompensacyjne, przebudowujące mózg i mające doprowadzić do zwiększenia kontroli nad niedowąłdnym mięśniem a tym samym zmniejszenia spastyczności i zwiększenia zakresu ruchu (ROM). Zabiegi rozluźniające i rozciągające działające bezpośrednio na niedowładną kończynę są bardzo ważnym elementem rehabilitacji, a badania wskazują, że w połączeniu z tFES, ETS i biofeedbackiem dają znacznie lepsze rezultaty. Niestety same takie zabiegi mogą pomóc jedynie doraźnie, ponieważ nie są w stanie zmienić mózgu, a jedynie tymczasowo zmieniają stan tkanki mięśniowej i ścięgnistej. Polecamy je jako przygotowanie do treningu uczenia motorycznego wspomaganego urządzeniami.

sEMG biofeedback

Trening z użyciem komputera bazujący na biologicznym sprzężeniu zwrotnym. Urządzenie wzmacnia nawet najsłabsze sygnały z mięśni dzięki czemu możliwy jest trening nawet gdy brak widocznego ruchu kończyny. Dzięki temu Pacjent jest w stanie z ogromną precyzją korygować błędne komunikaty jakie mózg wysyła do mięśnia nawet kilkadziesiąt razy na minutę! Biofeedback znacznie przyspiesza proces uczenia się zarówno nowych ruchów jak i ponowną naukę tych „zapomnianych”.

EBM

Stosujemy najskuteczniejsze techniki neurorehabilitacji OUN oparte na dowodach naukowych. Ustawicznie śledzimy najnowszą literaturę z zakresu nowoczesnych technologii neurorehabilitacyjnych i na bieżąco wdrażamy nowe rozwiązania do naszego programu neurorehabilitacji wspomaganej urządzeniami.

Trening w domu

Niektóre nasze technologie umożliwiają trening domowy z użyciem sprzętu (np. ETS, stymulatory, czujniki ruchu), dzięki temu realizacja metody wielokrotnych powtórzeń z nowoczesnym wspomaganiem sprzętowym staje się realna dla każdego i znacząco obniża koszty rehabilitacji.

Monitoring

Testy klinimetryczne oraz obiektywne biopomiary sEMG i przejrzyste raporty postępów rehabilitacji.